Om Eneo

Vi har ett syfte

Att ställa om till förnybar energi är inte alltid enkelt. För att lyckas måste man börja med kunskap. Vi söker, samlar och delar med oss av ny kunskap inom vårt område varje dag. Ibland är vi nästan lite besatta av det. Våra kunder utmanar och hjälper oss att skapa kunskap om hur grön teknik passar just deras förutsättningar. Det är så vi bygger omställningen till ett grönt energisystem för hela samhället. Ihop med våra kunder.

Jobba på Eneo

Möt teamet

Carina

Carina Thyselius
Kundansvarig specialist

carina@eneosolutions.se
+46 73 684 46 44

Hans Viken
Ansvarig offentlig sektor

hans@eneosolutions.se
+46 70 675 55 79

Eric van Alphen
Kundansvarig specialist

eric@eneosolutions.se
+46 72 730 32 30

Joar af Ekenstam
Ansvarig stora företag

joar@eneosolutions.se
+46 707 593 007

Christopher Sidgwick
Affärsutvecklare

christopher@eneosolutions.se
+46 70 233 40 51

Martin Gustavsson Dahl
Kundansvarig specialist

martin.gustavsson@eneosolutions.se
+46 70 981 20 87

Ellen Ekblom
Customer Success-chef

ellen@eneosolutions.se
+46 73 641 20 38

Martin Lantz
Affärsutvecklare

martin@eneosolutions.se
+46 73 655 55 10

Lina Larsson
Teknisk Projektledare

lina@eneosolutions.se
+46 70 218 99 99

Philippa Dismorr Broms
International Business developer

philippa@eneosolutions.se
+46 73 330 34 12

Annelie

Annelie Westén
Analytiker

annelie@eneosolutions.se
+46 72 205 46 90

Richard Nicolin
Grundare och CFO

richard@eneosolutions.se
+46 70 788 84 59

Johanna

Johanna Eriksson
Junior Controller

johanna.eriksson@eneosolutions.se
+46 70 438 42 34

Matilda Hjalte
Projektledare Marknadsföring/Kommunikation

matilda@eneosolutions.se
+46 73 035 25 68

Johan Tedestål
Analyschef

johan@eneosolutions.se
+46 73 644 08 78

Evalotta Steiner
Business controller

evalotta@eneosolutions.se
+46 73 050 38 38

Wilhelm Löwenhielm
Grundare och COO

wilhelm@eneosolutions.se
+46 72 246 49 40

Lucas Molin

Lucas Molin
Analytiker

lucas@eneosolutions.se
+46 76 877 87 60

Kristina Juhlin

Kristina Juhlin
Teknisk Projektledare

kristina@eneosolutions.se
+46 (0)73-56 25 433

Mikael Ronge
Projektchef

mikael@eneosolutions.se
+46 70 350 82 80

Liisa Rajala Malmgren
Head of Legal

liisa@eneosolutions.se
+46 79 100 00 41

Alexander Rudberg
People Operations

alexander@eneosolutions.se
+46 76 226 00 77

Harald Överholm
Grundare och VD

harald@eneosolutions.se
+46 70 419 86 91

Vår story

Vi grundades 2013 med en passion för grön energi.

De tekniska framstegen inom solceller var stora redan då. Men få enkla sätt för företag att använda tekniken. Om marknaden skulle växa och skapa verklig grön nytta för samhället behövde solceller bli ett enkelt och tryggt beslut.

Vi studerade internationella marknader och gröna teknikområden. Vi skapade ett kunskapscentrum, fokuserat på kundens risker och behov. Vi lärde oss att skapa enkla, effektiva affärsmodeller baserat på kunskapen. Och vi lärde oss att skräddarsy leveransen åt varje kund.

Fem år senare har vår resa bara börjat. Vi är 23 personer idag och driver över 40 anläggningar åt stora företag och offentlig sektor. Vi har startat ett dotterbolag, Everenergy , som erbjuder solcellslösningar för bostadsrättsföreningar. Våra kunder har förändrat sina miljöfotspår, inspirerat samhället och stått i rampljuset för hållbarhet. Även deras resa har bara börjat. Ihop kan vi fortsätta bidra till att samhället har en fungerande, hållbar energiförsörjning.

Läs mer om hur vi tänker på vår blogg.

Ägare och investerare

Vi ägs av oss som jobbar här, några privata investerare samt investeringsbolagen Gullspång Invest, RAM Rational Asset Management och Norrsken. När vi investerar i solcellsanläggningar som vi driver åt våra kunder använder vi kapital från bl.a. Folksam och Europeiska Investeringsbanken, via infrastrukturfonden Infranode.